Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vznik Vesmíru

Vznik vesmíru
  •  Velký třesk

   Podle teorie velkého třesku vznikl vesmír z nekonečně malého bodu o velké hustotě. Toto byl počátek hmoty i prostoru, tak i počátkem čas483_6.jpgu. Tímhle vznikem byl zahájen samotný vývoj vesmíru. Z počátku se zdálo, že vývoj jde rychle [měl podobu exploze (v podstatě se rozepnul ve velmi malém čase na ohromný objem)] = INFLACE. Slovo třesk je roven jakého si výbuchu.

  •  Vznik hmoty

   Původně malý vesmír se společně s prostorem rychle rozpínal. Uvnitř se nacházela velmi hustá a žhavá látka. Standartní model popisuje dost přesně, co se dělo v prvních třech minutách po vzniku vesmíru (vzhledem k tomu, že vesmír je starý asi 13,7 miliard let, je to doba skutečně nepatrná).  

vznik-00000-first.jpg

Vystřídalo se několik fází. V těch prvních převládalo především světlo (fotony) a jiné elementární částiceA v posledních fázích už byl vesmír dost chladný (jen několik miliard stupňů Celsia ) na to, aby se mohla tvořit stabilní jádra atomů

  •  Důkazy (Rozpínání vesmíru)

  Teoreticky rozpracoval rozpínání vesmíru Alexandr Fridman.

Toto rozpínání lze pozorovat nepřímo na velmi vzdálených objektech  a jejich světelných spektrechZnámý je takzvaný rudý posuv. Čím jsou například galaxie vzdálenější, tím větší je jejich rudý posuv a tím rychleji se od nás také vzdalují. Tato závislost je téměř lineární. 

 

 

Náhledy fotografií ze složky 001 Vznik vesmíru

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

marttt

(marttt, 7. 2. 2019 9:56)

tak co bude to delší

ppp

(ppp, 7. 2. 2019 9:55)

ok

marttt

(marttt, 7. 2. 2019 9:53)

hele

marttt

(marttt, 7. 2. 2019 9:53)

je to moc krátké